Kuvano pivo za prvi sneg

kuvano pivo

Osuđujte nas koliko god želite, ali jedva smo čekali da prođe pretopla jesen i da konačno počnemo da se smrzavamo.

Po našem kalendaru, odlazak toplih dana znači odlaganje lakih lagera do proleća i raspakivanje toplih ejlova. Upravo nas je zaobišla sezona pumpkin ejl piva, a da u Srbiju nije uvezeno ni jedno, pa odmah prelazimo na zimska piva.

Iako bismo posle svetske pivske revolucije zanatskog pivarstva pomislili da će novo pomodarstvo postati i kuvana piva, čini se da je hajp potpuno zaobišao ova sjajna zimska pića koja su se vekovima spravljala širom Evrope.

Naravno da je hladno pivo najbolji prijatelj letnje žege, ali u vremenima kada nisu postojali frižideri, ogroman broj kafana je imao svoj recept za divna tradicionalna i sezonska kuvana piva. Šećer i začini su ga popravljali, a jaja i hleb su piću dodavali nutritivnu vrednost neophodnu gladnim radnicima. Nekima je kuvano pivo predstavljalo isto što i tanjir tople supe, a mnogima čak i lek.

Važno je da pre pisanja recepata napomenemo dve važne stvari.

Prva je da pivo ne bi trebalo da ključa jer će na taj način početi da ispušta štetne materije i da gubi alkohol.

Druga stvar se tiče stila piva koje ćete da koristite. Iako u principu možete da upotrebite koja god piva želite, najtoplije vam savetujemo da ne kuvate gorka piva. Dok hladnoća i gaziranost sakrivaju previše gorčine, toplota će je pojačati i ubiti sve mehuriće. Nemojte posle da kukate kako vas nismo upozorili.

E da, treća stvar (dobro, izgleda da ih ima tri) je da kuvano pivo predstavlja odličan lek protiv prehlade i kašlja.

Isprobali smo par recepata sa naše liste koristeći piva koja se mogu kupiti u našim radnjama i primetili smo da se najbolje pokazuju tamnija piva sa nešto većim procentom alkohola (npr. belgijski stilovi kao što je Leffe Brune), dok su se lošije pokazala zahmeljena ale piva poput Brooklyn Sorachi Ace saisona.

Pa, hajde da vidimo šta kažu recepti iz istorijske pivske literature…

Kuvano pivo

Osnova za većinu narednih pića. Pravi se gotovo isto kao i kuvano vino.

Ukratko – zagrejte pivo po želji, dodajte začine, šećer (tj. med) i… jaje. Da, jaje. Iako zvuči čudno, jaje je tradicionalni sastojak koji dolazi u kuvanim pićima.

Iako možete recept menjati po sopstvenom nahođenju, tipično se najpre zagreje pivo (nikako ne sme da proključa), a zatim se dodaju začini po želji (cimet, muskatni oraščići, karanfilići…). Posebno pomešajte šećer (ili med) i jaje, a zatim sve spojite sa začinjenim kuvanim pivom. Sipajte pivo u šolju, lezite goli preko krzna medveda pored kamina i pijuckajte gledajući plamen vatre.

Tečni hleb

U pitanju je kuvano pivo sa komadićima hleba koji plivaju u njemu.

Knjiga Gregga Smitha o istoriji piva kaže da su ljudi nekada na ovaj način pravili kuvano pivo i da različiti stilovi piva idu uz različite vrste hleba.

Da li smo i sami isprobali ovaj koktel? Ne. Da li ćemo probati? Ne, ali ćemo strpljivo sačekati da nam neko od vas javi kako je ispalo…

Caudle

U pitanju je srednjevekovno englesko piće koje se koristilo i kao lek.

Jedan recept iz 15. veka nabraja sastojke koji uključuju žumance, mleveni badem, šećer, med, šafran i đumbir. Nakon što je piće više počelo da se koristi kao lek a manje za oblokavanje, počeli su da se ubacuju i hleb ili kaša.

 

Dikensonovo pivo

Ovaj zimski koktel zapravo predstavlja mešavinu portera i džina koji se ne mora služiti vruć iako ga mi preporučujemo baš takvog. Odličan recept na Gin and Crumpets blogu kaže da na flašicu portera ide oko 60ml džina.

Kada se ugreju, dodaje se 1/8 muskatnog oraščića, kao i tri kašičice smeđeg šećera. Iako smo u našoj verziji dobili zaista odlično piće za gledanje snega kroz prozor, moramo priznati da nas je ukus džina odvratio od ponovnog kuvanja zbog flešbeka tinejdžerskog mamurluka nakon “koktela” krigle crnog piva sa potopljenom šoljicom džina.

Flip

Ovde zapravo spada nekoliko pića istog imena čiji recepti trpe samo manje izmene…

Osnovni: Skuvajte litar nekog piva. Ulupajte dva belanca, a odvojeno i četiri žumanca. Izrendajte polovinu muskatnog oraščića i ubacite četiri kašike smeđeg šećera, pa polako dodajte jednu i drugu mešavinu jaja dok sve ne bude sjedinjeno. Postepeno dosipajte i vrelo pivo, a za kraj piće presipajte iz jednog bokala u drugi sa velike visine, kako bi mešanjem tečnost postala kremasta.

Đumbir: Izrendajte nešto đumbira, muskatnog oraščića i malo limunove kore, pa sve sameljite u avanu. Zagrejte litar nekog ejla. Izlupajte tri-četiri jaja sa nešto šećera, kašičicom izrendanog đumbira i pola čaše ruma. Kada pivo dođe gotovo do tačke ključanja, sipajte ga u jedan bokal, a mešavinu ruma u drugi. Spojte ove dve tečnosti i nastavite da je presipate iz jednog u drugi bokal dok tekstura ne postane veoma kremasta. Što se nas tiče, baš ova rumasto-đumbirasta slatka verzija kuvanog piva je pobednik kojem ćemo se vraćati ove zime…

Janjeća vuna

Piće koje je bilo popularno u 18. veku priprema se pečenjem nekoliko jabuka sve dok ne omekšaju. Zagrejte neki jak ale i u njega ubacite muskatne oraščiće, đumbir i šećer. Neposredno pre služenja pića, u pivo ubacite i iseckane jabuke.

Glühkriek

Belgijska verzija kuvano vino zamenjuje lambic pivom od višnje (pogledajte naš spisak piva da biste videli koja možete kupiti u Srbiji).

U svetu postoje čak i posebna lambic piva koja su napravljena već spremna za zagrevanje na rerni. Ali za našu verziju, potrebno je da lambic držite zagrejan na 65 stepeni i da dodajete med, karanfiliće, lovorov list i štapić cimeta.

Nakon toga, ovo kuvano pivo možete da pijete vruće ili potpuno ohlađeno, kao i dobar deo Belgijanaca.

Wassail

Tradicionalno englesko piće koje se vezuje za božićne praznike kada su siromašni išli od vrata do vrata i pevali bogatima kako bi dobili šolju Wassaila. Iako se pravi od cidera ili vina, pivska verzija je podjednako tradicionalna. Najpre se na dno posude stavlja šećer, pola litre vrućeg piva, kao i muskatni oraščić, đumbir i cimet. Nakon što se svi sastojci pomešaju, sve mora da odstoji nekoliko sati. Pre služenja se podgreva uz dodavanje nekoliko kriški tosta.